
- redactia
- 0 comentarii
- 386 Vizualizări
Evoluția șomajului în Mureș
22 martie 2021În evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Mureș, la sfârșitul lunii februarie erau înregistrați 6.442 de șomeri, din care 3.040 de femei, rata șomajului fiind de 2,74%.
Comparativ cu luna precedentă, când rata șomajului a fost de 2,65% , în această lună acest indicator a înregistrat o creștere.
Potrivit informațiilor furnizate de către reprezentanții AJOFM Mureș, ,,din totalul de 6.442 persoane înregistrate în evidențele AJOFM Mureș, 2.201 erau beneficiari de indemnizaţie de şomaj, iar 4.241 erau șomeri neindemnizați”.
,,Șomerii cu studii primare au ponderea cea mai mare în totalul şomerilor înregistraţi în evidenţele AJOFM Mureș 43,56%, urmat de cei cu studii gimnaziale 21,62%, studii profesionale 12,85%, studii liceale 14,90%, studii superioare 5,60% din totalul șomerilor înregistrați, iar cei cu școli postliceale sunt 1,47 %”, au precizat reprezentanții AJOFM Mureș.
Informaţii detaliate privind structura şomajului la nivelul judeţului Mureș se pot găsi pe pagina web a AJOFM Mureș, www.anofm.ro.
Alexandra HAJA
- Etichete:
- somaj mures
Recomandări zi de zi
Administratie
Social
Politic
Business
Sanatate
Invatamant
Sport
Citește și:
Recomandari
|
|
Lasă un comentariu